DOPORUČUJEME

Vítejte na selském dvoře "U Matoušů" v Plzni - Bolevci ! Přijďte objevit tradice, hodnoty a kořeny selských rodů uprostřed plzeňského panelového sídliště.

 

Areál selského dvora ,,U Matoušů" v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou určeny ke zpřístupnění veřejnosti. Selský dvůr je prezentován jako významný doklad stavebního vývoje vesnické lidové architektury na Plzeňsku v období 18. – 20. století. Ve stavení, v sýpce a ve stodole se uvažuje s expozicí a živou prezentací, která by měla přímou vazbu nejen na dvůr a Boleveckou náves. V malé části dobově nejmladší provozní stodoly (bývalá průjezdná část na povozy) najde své zázemí vlastní správa selského dvora. Ve chlévech se předpokládá zřízení víceúčelového prostoru (výstavy, přednášky, prezentace, apod.) a též zázemí celého areálu (sociální zařízení, kancelář, archiv). Do ovocné zahrady, která je součástí selského dvora, je od konce roku 2015 nově zbudován vjezd ze strany Bolevecké návsi s malou provozní průjezdnou stodolou.

  Usedlost byla  ke dni 1. července 2008 prohlášena  Nařízením  vlády ČR  za národní kulturní památku s názvem ,,Selský dvůr v Plzni-Bolevci" a nejen díky svým  památkovým   hodnotám  má  všechny předpoklady k tomu, aby se aktivně zapojovala do kulturních, společenských, vzdělávacích akcí a také se stala běžnou denní součástí života městské části a byla tak zajímavým a příjemným zpestřením pro návštěvníky.

       


Zprávy

Aktuální opatření k zamezení šíření COVID-19 na objektech ve správě Národního památkového ústavu

10. 9. 2020

Vážení návštěvníci, v souladu s nařízením Ministerstva zdravotnictví ČR Vás prosíme, abyste při návštěvě interiérů našich objektů používali roušky.

Střecha statku U Matoušů v Plzni – Bolevci dostane nový doškový kabát

20. 8. 2020

Nevzhlednou lepenkovou krytinu, která v posledních letech provizorně pokrývala střechu hlavního obytného stavení statku U Matoušů v Plzni Bolevci, nahradí původní...

Kupte si vstupenky na naše památky online

8. 7. 2020

Na naše památky si od tohoto roku můžete koupit vstupenky i na internetu. Přečtěte si detailní informace, jak postupovat při nákupu.

Tipy na výlet

  • ZOO plní funkci rekreačního zařízení, protože bez vás, návštěvníků by zoologická zahrada nebyla zoologickou zahradou, bylo by to pouze chovné zařízení – farma. Naším...

  • Stovky interaktivních exponátů, gyroskop, 3D planetárium, programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní globus nebo zábavné vědecké show...

TÉMA ROKU 2020

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: