Pozor ! Selský dvůr v Plzni - Bolevci je z důvodu plánované rekonstrukce veřejnosti nepřístupný. Vstup je možný pouze při mimořádných akcích inzerovaných na webových stránkách objektu nebo na základě individuální dohody se správcem areálu.

Zavřít

Vítejte na selském dvoře "U Matoušů" v Plzni - Bolevci ! Přijďte objevit tradice, hodnoty a kořeny selských rodů uprostřed plzeňského panelového sídliště.

 

Areál selského dvora ,,U Matoušů" v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou určeny ke zpřístupnění veřejnosti. Selský dvůr je prezentován jako významný doklad stavebního vývoje vesnické lidové architektury na Plzeňsku v období 18. – 20. století. Ve stavení, v sýpce a ve stodole se uvažuje s expozicí a živou prezentací, která by měla přímou vazbu nejen na dvůr a Boleveckou náves. V malé části dobově nejmladší provozní stodoly (bývalá průjezdná část na povozy) najde své zázemí vlastní správa selského dvora. Ve chlévech se předpokládá zřízení víceúčelového prostoru (výstavy, přednášky, prezentace, apod.) a též zázemí celého areálu (sociální zařízení, kancelář, archiv). Do ovocné zahrady, která je součástí selského dvora, je od konce roku 2015 nově zbudován vjezd ze strany Bolevecké návsi s malou provozní průjezdnou stodolou.

  Usedlost byla  ke dni 1. července 2008 prohlášena  Nařízením  vlády ČR  za národní kulturní památku s názvem ,,Selský dvůr v Plzni-Bolevci" a nejen díky svým  památkovým   hodnotám  má  všechny předpoklady k tomu, aby se aktivně zapojovala do kulturních, společenských, vzdělávacích akcí a také se stala běžnou denní součástí života městské části a byla tak zajímavým a příjemným zpestřením pro návštěvníky.

        

Tipy na výlet

  • ZOO plní funkci rekreačního zařízení, protože bez vás, návštěvníků by zoologická zahrada nebyla zoologickou zahradou, bylo by to pouze chovné zařízení – farma. Naším...

  • Stovky interaktivních exponátů, gyroskop, 3D planetárium, programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní globus nebo zábavné vědecké show...

TÉMA ROKU

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: